Dentysta-nie

-sadysta.pl

Powiązane artykuły

Wybielać w domu czy w gabinecie?

16 lutego 2020

Wybielanie to bardzo popularny zabieg stomatologii estetycznej. Jest to w dużej mierze efektem mody wykreowanej przez gwiazdy Hollywood oraz pogoni za wylansowanymi ideałami piękna. Jasny odcień zębów kojarzony jest ze zdrowiem oraz młodym wiekiem. 

 

Spis treści

 


1. Przyczyny przebarwień zębów.

2. Kiedy można wybielić zęby?

3. Kiedy nie można wybielić zębów?

4. Co może pójść nie tak?

5. Jak się przygotować do zabiegu?

6. Jakie istnieją metody wybielania zębów?

7. Jakie są zalecenia po zabiegu?

8. Dlaczego nie wykonywać zabiegu wybielania w gabinetach kosmetycznych?

9. Dlaczego nie wykonywać zabiegu wybielania przy użyciu zestawów z Internetu?

10. Czy zabieg jest wykonywany w ramach NFZ? Ile kosztuje prywatnie?

 


 

1. Przyczyny przebarwień zębów.

 

Zęby mogą zmieniać swój kolor z powodu: barwników z pożywienia, używek (kawa, herbata, czerwone wino, tytoń), przedawkowania antybiotyków z grupy tetracyklin w okresie tworzenia się zębów (tj. u kobiet w ciąży od 6-7 miesiąca ciąży oraz u dzieci do ósmego roku życia), przedawkowania fluoru.

 

Zmiana koloru może być również efektem chorób ogólnoustrojowych: zwłóknienie torbielowate trzustki (zęby szare), niedoczynność nadnerczy (zęby żółte), nadczynność tarczycy (zęby niebiesko-białe), niedoczynność tarczycy (zęby mlecznobiałe), nadczynność przedniego płata przysadki (zęby żółtawoszare), porfiria (zęby różowe lub ciemnobrązowe), dysplazja szkliwa i zębiny (zęby o różnych kolorach), osteodystrofia Albrighta (zęby małe, matowobiałe).

 

2. Kiedy można wybielić zęby?

 

Zabieg można przeprowadzić jeśli masz wszystkie zęby zdrowe.

 

3. Kiedy nie można wybielić zębów?

 

- Gdy jesteś w ciąży.

- Gdy karmisz piersią.

- Gdy masz niewyleczoną próchnicę.

- Gdy masz niewyleczone stany zapalne.

- Gdy masz niewyleczoną nadwrażliwość zębów.

- Gdy masz chorobę dziąseł.

 

4. Co może pójść nie tak?

 

Często: W trakcie wybielania lub bezpośrednio po może dojść do powstania nadwrażliwości o różnym stopniu nasilenia, której leczenie może zająć od kliku dni do nawet kilku tygodni.

Może dojść do podrażnienia dziąseł, które zwykle goi się po kilku dniach.

 

Rzadko: Może dojść do stanu zapalnego zęba, przez co może być konieczne leczenie kanałowe.

Wypełnienie (plomba) może zostać osłabiona, może wypaść lub może wymagać wymiany.

 

5. Jak się przygotować do zabiegu?

 

Przed zabiegiem wybielania lekarz może zalecić wykonanie zabiegu usunięcia kamienia i/lub piaskowania.

 

6. Jakie istnieją metody wybielania zębów?

 

W przypadku wybielania zębów ,,żywych" istnieją dwie metody wybielania. Warunkiem przystąpienia do zabiegu jest wcześniejsze badanie jamy ustnej i stwierdzenie przez lekarza braku przeciwwskazań.

 

WYBIELANIE GABINETOWE

Wybielanie gabinetowe odbywa się na fotelu stomatologicznym i wykonuje je lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna. Zabieg rozpoczyna się od zabezpieczenia jamy ustnej przed drażniącym działaniem preparatu wybielającego. Lekarz robi to przy pomocy specjalnego narzędzia, które ma za zadanie odsuwać wargi i policzki od zębów. Dodatkowo zabezpiecza dziąsła używając specjalnego preparatu - płynnego koferdamu. Następnie aplikuje żel wybielający na powierzchnie wargowe zębów - zwykle od zębów przedtrzonowych po jednej stronie do zębów przedtrzonowych po drugiej stronie, w łuku górnym i dolnym. Nakładany preparat pozostawia się na powierzchni zębów ok. 20-30 min. Po tym czasie przy użyciu ssaka oraz wody żel zmywa się, zęby osusza i nakłada się kolejną warstwę. W trakcie jednego zabiegu wykonuje się zwykle 3 wymiany żelu, chyba że pojawi się silna nadwrażliwość - wtedy zabieg przerywa się. 

 

WYBIELANIE DOMOWE (NAKŁADKOWE)

Wybielanie domowe wykonuje pacjent sam przy użyciu specjalnych nakładek wykonywanych w laboratorium protetycznym oraz preparatu o odpowiednim stężeniu. Aby wykonać takie nakładki konieczna jest wizyta w gabinecie, w trakcie której lekarz przy użyciu odpowiedniej masy wyciskowej pobierze wycisk zębów górnych i dolnych. Na ich podstawie protetyk wykona gipsowe modele, na których wykona nakładki. Nakładki będą dedykowane tylko jednemu pacjentowi, będą właściwie przylegać do zębów i dawać bezpieczeństwo, że preparat działa we właściwym miejscu.

 

Po odbiorze nakładek pacjent będzie musiał przez co najmniej dwa tygodnie codziennie spać w nakładkach z zaaplikowaną odpowiednią ilością preparatu wybielającego.

 

Porównanie metod wybielania zębów żywych

 

Lp. wybielanie gabinetowe wybielanie domowe (nakładkowe)
1. Jak szybko widać efekty zabiegu? bezpośrednio po zabiegu po ok. 14 dniach
2. Jak długo utrzymuje się efekt? ok. 1 lata ok. 1,5-2 lata
3. Stężenie środka wybielającego (nadtlenek mocznika lub nadtlenek wodoru) ok. 35-40%, bardziej agresywne dla zębów 10-20%, mniej agresywne dla zębów
4. Czy wymagana jest nakładka? nie tak
5. Ryzyko wystąpienia nadwrażliwości większe mniejsze

 

UWAGA! Badania jednoznacznie wskazują, że zastosowanie lamp czy laserów w trakcie wybielania gabinetowego nie poprawia i nie przyspiesza procesu wybielania. Stosowanie lamp czy laserów ma tylko charakter marketingowy. Co więcej światło niebieskie może być szkodliwe dla zębów i dziąseł - może wywoływać stres oksydacyjny i fototoksyczność.

 

Co się wybieli tymi metodami?

Zęby żywe.

 

Co się nie wybieli tymi metodami?

Zęby ,,martwe" (po leczeniu kanałowym), wypełnienia (plomby), uzupełnienia protetyczne (korony, licówki, mosty, protezy, implanty).


Wypełnienia (plomby kompozytowe, glassjonomerowe, kompomery) wybielą się nieznacznie, ale też stracą na szczelności i wytrzymałości. Znaczy to, że łatwiej będzie mogła się pod nie dostać próchnica (utrata szczelności) i będą bardziej podatne na starcie i uszkodzenie mechaniczne. Glassjonomery i kompomery będą bardziej podatne na zniszczenie, będą bardziej kruche i nieszczelne niż materiały kompozytowe. Łatwiej mogą się one przebarwić po wybielaniu. Wszystkie materiały są bardziej podatne na uszkodzenie po wybielaniu gabinetowym niż nakładkowym.

 

Amalgamaty (czarne plomby, metalowe) pod wpływem wybielania również uszkadzają się - stają się bardziej miękkie, kruche i nieszczelne, mogą uwalniać szkodliwe związki rtęci.

 

Zaleca się zatem przed wybielaniem wymianę wypełnień glassjonomerowych, kompomerowych i amalgamatowych na wypełnienia kompozytowe.

 

7. Jakie zalecenia po zabiegu?

 

Po zabiegu wybielania gabinetowego i w trakcie oraz po wybielaniu domowym, należy przez okres 3-4 tygodni stosować ,,białą dietę". Zęby po i w trakcie wybielania są bardziej podatne na przebarwienia. Z tego względu nie należy spożywać pokarmów, które mogą je odbarwić. Nie wolno palić tytoniu, pić kawy, herbaty, czerwonego wina, soków z porzeczki, aronii, jeść buraków, czerwonej kapusty, kurkumy... 

 

8. Dlaczego nie wykonywać zabiegu wybielania w gabinetach kosmetycznych?

 

Preparaty do wybielania charakteryzują się dużą agresywnością wobec tkanek miękkich. Nieumiejętna aplikacja żelu i brak właściwych zabezpieczeń prowadzić może do groźnej dla zdrowia martwicy dziąseł, błon śluzowych czy nawet kości. Ponadto wybielanie zębów wymagających leczenia wywoła ostre i bolesne stany zapalne. Bez odpowiedniej kwalifikacji do zabiegu i kontroli lekarza posiadającego odpowiednią wiedzę i doświadczenie zabieg może mieć przykre i bolesne konsekwencje zdrowotne dla pacjenta.

 

9. Dlaczego nie wykonywać zabiegu wybielania przy użyciu zestawów z Internetu?

 

W sklepach Internetowych zakupić można zestawy do wybielania posiadające uniwersalne, termokurczliwe nakładki i lampy wybielające podłączane do telefonu. Nakładki uniwersalne nie zapewnią właściwego zabezpieczenia dziąseł przed działaniem preparatu, będą powodowały dyskomfort w użytkowaniu oraz nie zagwarantują odpowiedniego kontaktu preparatu z zębem, przez co wybielanie nie będzie efektywne. Lampy podłączane do telefonów nie poprawiają i nie przyspieszają procesu wybielania. Są tylko i wyłącznie gadżetem marketingowym.

 

10. Czy zabieg jest wykonywany w ramach NFZ? Ile kosztuje prywatnie?

 

Nie, zabieg wybielania nie jest wykonywany w ramach NFZ.

Prywatnie zabieg wybielania gabinetowego kosztuje ok. 800-1000 zł, a wybielania domowego ok. 500-800 zł.

 


 

Bibliografia:

- In-office dental bleaching with light vs. without light: A systematic review and meta-analysis.

Maran BM., Burey A., de Paris Matos T., Loguercio AD., Reis A.; J Dent. 2018 Mar;70:1-13
 

- Diferent light-activation systems associated with dental bleaching: a systematic review and a network meta-analysis.

Maran BM., Ziegelmann PK., Burey A., de Paris Matos T., Loguercio AD., Reis A.; Clin Oral Investig. 2019 Apr;23(4):1499-1512.
 
- Effects of blue-light irradiation during dental treatment.
Yoshino F., Yoshida A.; Jpn Dent Sci Rev. 2018 Nov;54(4):160-168.
 
- Effect of At-home and In-office Bleaching on Marginal Microleakage in Composite Resin Restorations using Two Adhesive Systems.
Klein CA Jr., da Silva D., Reston EG., Borghetti DL., Zimmer R.; J Contemp Dent Pract. 2018 Mar 1;19(3):248-252.
 
- Effects of external bleaching on restorative materials: a review.
El-Murr J., Ruel D., St-Georges AJ.; J Can Dent Assoc. 2011;77:b59.
 
- Hydrogen peroxide bleaching induces changes in the physical properties of dental restorative materials: Effects of study protocols.
Yu H., Zhang CY., Wang YN., Cheng H.; J Esthet Restor Dent. 2018 Mar;30(2):E52-E60.
 
- Effects of a bleaching agent on properties of commercial glass-ionomer cements.
de Camargo FLL., Lancellotti AC., de Lima AF., Geraldo Martins VR., Gonçalves LS.; Restor Dent Endod. 2018 Jul 5;43(3):e32.

 

Copyright © Dentysta-nie-sadysta.pl 2024

Created by BezPoprawek