Dentysta-nie
-sadysta.pl
Kamień nazębny to nic innego jak zmineralizowane (stwardniałe) resztki jedzenia, naskórka błony jamy ustnej i innych zanieczyszczeń. Jeśli zęby nie są regularnie i dokładnie czyszczone, miękkie resztki pokarmu przyklejają się do zęba. Na początku tworzą miękką papkę, którą usunąć można przy użyciu szczoteczki i nitki dentystycznej. Jeśli nie zostaną one w porę usunięte to przy udziale bakterii ten miękki nalot przekształcony zostaje w twardą, chropowatą strukturę. Może lokalizować się ona bezpośrednio na zębie lub pod dziąsłem. Jest na tyle mocno przyczepiona, że nie ma już możliwości usunąć ją domowymi sposobami. Wtedy też należy zgłosić się na wizytę, aby przy użyciu odpowiedniego sprzętu oczyścić powierzchnie zębów.
Lekarz stomatolog lub higienistka stomatologiczna wykonają zabieg usunięcia kamienia inaczej zwany skalingiem.
Spis treści
1. Czy kamień nazębny jest niebezpieczny dla zdrowia?
2. Gdzie najczęściej robi się kamień?
3. Co robić, żeby nie mieć kamienia?
5. Ile trwa zabieg usunięcia kamienia?
6. Jak przygotować się do zabiegu?
7. Czy usunięcie kamienia boli?
9. Jak często należy usuwać kamień?
10. Czy usunięcie kamienia jest finansowane w ramach NFZ? Ile kosztuje prywatnie?
11. Czy są domowe sposoby na usunięcie kamienia?
12. Co najczęściej mówią pacjenci po zabiegu?
1. Czy kamień nazębny jest niebezpieczny dla zdrowia?
Kamień nazębny powoduje:
- krwawienie dziąseł - Kamień nazębny jest miejscem, w którym ,,mieszkają" w nim bakterie. Organizmy te prowadzą w nim ,,normalne życie". Jedzą, rozmnażają się, rosną, rozbudowują swoje kolonie i produkują toksyny. Zmineralizowana struktura oraz produkowane toksyny drażnią mechanicznie i chemicznie dziąsła wywołując stan zapalny. Nasz organizm, broniąc się przed tym, kieruje do nich większe ilości krwi. Na skutek przekrwienia dziąsła, po dotknięciu szczoteczką, nitką dentystyczną czy w trakcie gryzienia, zaczynają krwawić. Żeby pozbyć się krwawienia trzeba fizycznie usunąć przyczynę - należy usunąć kamień i bytujące w nim bakterie.
- przejściowa bakteriemia - w trakcie gryzienia do naszego organizmu z kamienia do krwi przedostają się bakterie i wytwarzane przez nie toksyny. Jest to niepożądane zjawisko, gdyż drogą naczyń krwionośnych transportowane są one do różnych organów naszego ciała i mogą wywoływać tam stany zapalne i/lub obniżać odporność. Jest to szczególnie niebezpieczne u osób, które cierpią na choroby serca, cukrzycę, miażdżycę czy osteoporozę.
- ryzyko wystąpienia przewlekłej choroby przyzębia, potocznie zwanej paradontozą - długotrwała obecność kamienia na zębach prowadzić może do paradontozy. Jest to choroba, która może powodować uszkodzenie i zanik kości, w której tkwi ząb. W efekcie tego ząb traci swoją stabilność, zaczyna się ruszać, a po czasie wypada.
- nieprzyjemny zapach z ust - przyczepione do zęba zmineralizowane kolonie bakterii powodują również nieprzyjemny zapach z ust.
- nieestetyczny wygląd zębów - kamień nazębny jest strukturą widoczną gołym okiem i wyczuwalną językiem. Różni się kolorem od zęba, łatwo się przebarwia (na żółto, brązowo, czarno) i nadaje im zmieniony kształt. Ponadto toczący się w dziąsłach stan zapalny powoduje ich zaczerwienie (prawidłowa barwa dziąsła to kolor różowy, nieprawidłowy krwistoczerwony).
2. Gdzie najczęściej robi się kamień?
Kamień nazębny najczęściej lokalizuje się na przednich zębach dolnych od strony języka, na tylnych górnych zębach od strony policzka oraz między zębami. Jednak nie jest to zasada dotycząca wszystkich pacjentów. Bardzo dużo zależy od tego jak pacjent utrzymuje higienę jamy ustnej. Zdarzają się pacjenci, którzy kamieniem nazębnym pokryte wszystkie zęby.
3. Co robić, żeby nie mieć kamienia?
Żeby nie mieć kamienia nazębnego trzeba REGULARNIE i DOKŁADNIE myć i nitkować wszystkie zęby. Tylko niewielka część populacji ma taki skład śliny, który predysponuje do odkładania się kamienia.
Poproś swojego lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną by nauczyli Cię jaką techniką myć zęby, jak długo, jakich środków używać. Niech wskażą Ci miejsca w Twojej jamie ustnej, które wymagają większej uwagi i dokładniejszego czyszczenia.
Zabieg usunięcia kamienia inaczej zwany jest skalingiem. Do jego wykonania używa się głównie narzędzi mechanicznych, chociaż dostępne są również narzędzia ręczne. Urządzenie do usunięcia kamienia nazywa się skalerem. Ma on odpowiednie końcówki, które drgające przykłada się do kamienia. Powoduje to odczepianie się kamienia od powierzchni zębów. Ze względu na duże ilości ciepła jakie wytwarzają się w trakcie drgań skalery chłodzone są sprayem wodnym.
W uproszczeniu w trakcie skalingu jest dużo wody, dziwnych dźwięków i może być odczuwalny dyskomfort przy usuwaniu kamienia poddziąsłowego.
Po zabiegu zawsze zaleca się by lekarz wykonał polerowanie zębów przy użyciu odpowiedniej pasty polerskiej i szczotki.
5. Ile trwa zabieg usunięcia kamienia?
Zabieg trwa w zależności od ilości kamienia. Dokładne oczyszczenie zajmuje średnio 30-60 min.
6. Jak przygotować się do zabiegu?
Zabieg skalingu nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania.
7. Czy usunięcie kamienia boli?
Nie, zabieg usunięcia kamienia nie boli. Może jednak dawać momentami uczucie dyskomfortu i nieprzyjemne doznania w szczególności w trakcie usuwania kamienia poddziąsłowego i przy występującej nadwrażliwości zębów. Jeśli pacjent ma silną nadwrażliwość i/lub odsłonięte szyjki/korzenie zębów czasem stosuje się do tego zabiegu znieczulenia. Decyzję o znieczuleniu podejmuje lekarz wraz z pacjentem.
Po skalingu pacjent przez 2-3 dni może odczuwać nadwrażliwość przy spożywaniu zimnych czy ciepłych pokarmów i napojów. Nie jest to powód do niepokoju, jest to normalna reakcja, która po kilku dniach przechodzi samoistnie.
Bezpośrednio po zabiegu można normalnie jeść i pić, chyba że zastosowane było znieczuleniu. W tym wypadku zaleca się odczekać do momentu przestania działania znieczulenia ze względu na ryzyko pogryzienia się - znieczulenie znosi odczuwanie bólu.
9. Jak często należy usuwać kamień?
Kamień należy usuwać raz na 6-12 miesięcy. Częstość zależna jest od ilości tworzonego się kamienia i predyspozycji do jego powstawania. Poproś swojego lekarza o ustalenie optymalnej dla Ciebie częstości wykonywania zabiegów.
Pamiętaj, że odpowiednia higiena jamy ustnej u zdecydowanej większości pacjentów umożliwia całkowite pozbycie się problemu tworzenia się kamienia.
10. Czy usunięcie kamienia jest finansowane w ramach NFZ? Ile kosztuje prywatnie?
W ramach świadczeń z NFZ zabieg usunięcia kamienia (usunięcie złogów nazębnych) przysługuje jeden raz w roku kalendarzowym.
Prywatnie koszt zabiegu wynosi między 150 zł a 250 zł.
11. Czy są domowe sposoby na usunięcie kamienia?
Nie istnieją domowe sposoby na już powstały kamień nazębny. Istnieją natomiast sposoby na zapobieganie mu - odpowiednie i regularne oczyszczanie zębów. Poproś swojego lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną by nauczyli Cię jaką techniką myć zęby, jak długo, jakich środków używać. Niech wskażą Ci miejsca w Twojej jamie ustnej, które wymagają większej uwagi i dokładniejszego czyszczenia.
12. Co najczęściej mówią pacjenci po zabiegu?
,,Myślałam, że będzie bolało."
,,W końcu czuję językiem swoje zęby."
,,Ale mam gładkie zęby!"
,,Czuję przestrzenie między zębami."
Copyright © Dentysta-nie-sadysta.pl 2024
Created by BezPoprawek