Dentysta-nie

-sadysta.pl

Powiązane artykuły

Jak znaleźć dentystę, któremu zaśniesz na fotelu?

15 września 2020

Czy zaśnięcie na fotelu u dentysty jest w ogóle możliwe? Tak. Wielu pacjentów obawia się wizyty stomatologicznej ze względu na swoje wcześniejsze doświadczenia. Na co dzień w swojej pracy spotykam się z wieloma osobami, które opowiadają przerażające historie, najczęściej z dzieciństwa, o przebiegu leczenia. Brak znieczulenia, leczenie pod przymusem, oschły i bezwzględny lekarz - to najczęstszy przywoływany obraz. Współczesna stomatologia znacząco różni się od tej sprzed kilku czy kilkunastu lat. Wiele gabinetów w Polsce pracuje z zastosowaniem najnowocześniejszych metod i sprzętów na najwyższym poziomie. Ufają nam pacjenci z kraju, ale też i zagranicy.

 

Jak znaleźć lekarza, któremu zaśniesz na fotelu?

 

1) szukaj lekarza empatycznego - umiejętność zrozumienia oraz odczuwania stanu emocjonalnego pacjenta to podstawa dobrego porozumienia. Tak jak w miłości czy przyjaźni nie zawsze możliwym jest by z każdym lekarzem złapać nić porozumienia. Wybierz takiego lekarza, który odpowie Ci na wszystkie wątpliwości, w zrozumiały dla Ciebie sposób wyjaśni przebieg leczenia, oszacuje rokowania, zaproponuje alternatywne rozwiązania, poinformuje o kosztach. Jeśli nie wiesz, ile coś będzie kosztowało, zapytaj. Nie jest to żadne faux pas. Ważnym jest też, żeby lekarz poświęcił Ci niezbędną ilość czasu i reprezentował wysoki poziom kultury osobistej. Umów się najpierw na wizytę konsultacyjną i oceń czy podejście lekarza Ci odpowiada. Jeśli masz wątpliwości skonsultuj swój przypadek z innym specjalistą.

 

Pamiętaj, że lekarz też jest człowiekiem i też odczuwa emocje. Bądź wyrozumiały, każdy może mieć gorszy dzień.

 

2) szukaj specjalisty w danej dziedzinie - jeśli Twój przypadek jest szczególnie trudny szukaj lekarza, który ma doświadczenie w wąskiej dziedzinie. Nie można być alfą i omegą we wszystkim, w szczególności w obszarze medycyny, która jest tak rozległą i tak skomplikowaną nauką. Odsyłanie Cię do innego lekarza przez Twojego lekarza prowadzącego jest objawem troski o Twoje zdrowie.

 

3) sprawdź opinie - dobrze wybierać lekarzy, którzy już w jakiś sposób zostali ,,zweryfikowani" czy to przez Twoich znajomych czy innych pacjentów. Miej jednak świadomość, że to co pasuje innym, niekoniecznie musi pasować Tobie. Opinie traktuj jako element dodatkowy.

 

Pamiętaj również, że klinika to nie fabryka. To jest medycyna, tutaj nigdy nie ma nic pewnego na 100%. Jesteś indywidualny, wyjątkowy. Coś co zadziała u Ciebie wcale nie musi zadziałać u kogoś innego i odwrotnie coś co zadziała u kogoś wcale nie musi zadziałać u Ciebie.

 

Na co zwrócić uwagę w klinice?

 

1) przyjazna obsługa - sposób rozmowy telefonicznej w trakcie umawiania wizyty i samo przyjęcie w gabinecie dużo mówi o tym jakie priorytety ma zarządzający gabinetem i czego można się potencjalnie spodziewać. Świadomy menadżer będzie starał się, by pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie nie tylko na fotelu, ale już po wejściu do kliniki. Dobrze funkcjonująca rejestracja będzie starała się znaleźć dogodny termin, oddzwonić w przypadku braku możliwości rozmowy, przypomnieć o wizycie czy poinformować o opóźnieniu.

 

Dobrym zwyczajem jest również powiadomienie gabinetu, jeśli Ty nie możesz dotrzeć na wizytę. Nie musisz się tłumaczyć. Wystarczy dać znać. Lekarz wiedząc o tym, będzie mógł pomóc komuś, kto w tym czasie będzie potrzebował pomocy lub zwyczajnie wcześniej skończyć pracę :D

 

2) czystość w gabinecie - zobacz, czy klinika dba o higienę w miejscu pracy. Ty jako pacjent możesz zwrócić uwagę na takie rzeczy jak: ogólna czystość pomieszczeń, mycie rąk lekarza przed rozpoczęciem zabiegu, narzędzia zapakowane są w specjalne opakowania służące do ich sterylizacji w autoklawie (urządzenie do usunięcia wszystkich mikroorganizmów z narzędzi). Istotnym jest również czas jaki poświęcony jest do przygotowania fotela między pacjentami. Dokładna dezynfekcja gabinetu powinna zająć około 5-10 min.

 

3) stosowanie najlepszego sprzętu i najnowszych metod leczenia - medycyna, tak jak każda inna branża rozwija się w ogromnym tempie. W stomatologii zastosowanie znajdują najnowocześniejsze technologie takie jak skanery cyfrowe, drukarki 3D, tomografie komputerowe ... Jestem przekonany, że gabinet dentystyczny jaki znamy w obecnej formie za kilka, kilkanaście lat będzie już wspomnieniem. Odpowiedzi na pytania jak wyglądają zabiegi, na co zwracać uwagę, o co pytać znajdziesz w poszczególnych artykułach na blogu.

 

Jeśli będziesz wiedział, że jesteś we właściwym miejscu, we właściwych rękach, będziesz rozumiał potrzebę i sposób przeprowadzenia zabiegu, będziesz świadom, co Cię czeka to z dużym prawdopodobieństwem Twój poziom lęku znacznie obniży się. Jest to pierwszy krok ku temu, by drzemka na fotelu była możliwa.

 

 

Copyright © Dentysta-nie-sadysta.pl 2024

Created by BezPoprawek